VÝSTAVA MOUNT EVEREST

Devätnásteho júla 1984 opustila Bratislavu úvodná skupina prvej československej vedecko-horolezeckej expedície, ktorá mala za úlohu dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule. O tri mesiace neskôr, 15.októbra o 15 hodine a 15 minúte vystúpili spolu so Šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka. J. Psotka ako osemnásty v poradí a Z. Demján ako devätnásty v poradí horolezcov, ktorí vystúpili vrchol bez použitia umelého kyslíka. Pri zostupe zahynul Jozef Psotka, rodák z Košíc(12. 2. 1934) legenda československej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií , ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou.

Od prvej expedície nasledovali ďalšie v rokoch 1988, 1998, 2011 Výstava pripomína aj ostatných úspešných horolezcov zo Slovenska, ktorí vystúpili na vrchol Mount Everestu (7) a členov expedícií, ktorí tieto výstupy zabezpečovali,

Múzeu sa podarilo získať na výstavu  rad trojrozmerných exponátov a osobných predmetov od členov jednotlivých výprav na Mount Everest. (Z. Demján, I. Fiala, P. Hámor F. Kele, M. Končok, V.  Launer) Nebudú chýbať ani osobné veci J. Psotku, ktoré na výstavu zapožičal jeho syn Ján Psotka. Medzi vzácnymi exponátmi z Everestu, ktoré do múzea darovali členovia výpravy zaujme iste aj certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup československých horolezcov. Súčasťou výstavy je  aj projekcia filmového dokumentu „Krutá výzva“ autora Miloslava Končoka, ktorý autenticky zachytáva činnosť prvej slovenskej expedície na Mount Evereste v roku 1984. Výstava okrem úspešných výstupov na vrchol pripomína aj históriu objavovania Mount Everestu. Medzi vzácnymi predmetmi je aj zo súkromnej zbierky zapožičaná päťdolárová bankovka Nového Zélandu s vyobrazením Sir Edmunda Hillaryho, s jeho vlastnoručným podpisom . Práve Edmundovi Hillarymu (1919 – 2008) a  nepálskemu Šerpovi Tenzingovi Norkejovi (1914 – 1986) je  uznané prvenstvo výstupu na vrchol  Mount Everestu z 29. mája 1953.

Dňa 17. marca 2016 sa pred otvorením samotnej výstavy uskutoční o 15 hod. beseda s priamymi účastníkmi 1. slovenskej expedície na Mount Everest..